Każda kobieta, najczęściej między 45 a 55 rokiem życia, przechodzi przez menopauzę, czyli ostatnią w życiu miesiączkę. Menopauza jest częścią procesu zwanego klimakterium, podczas którego organizm kobiety przechodzi z okresu rozrodczego w okres bezpłodności. Z tym procesem wiąże się wiele naturalnych zmian i objawów, którego bywają niekomfortowe i nierzadko utrudniają codzienne funkcjonowanie kobiet w okresie menopauzy.

Klimakterium, którego elementem jest menopauza, jest wygaśnięciem miesiączkowania poprzedzonym jego nieregularnością. Proces ten zaczyna się kilka lat przed ostatnią miesiączką i rozciąga na rok po jej wystąpieniu. Ostateczną datę menopauzy określamy 12 miesięcy po wystąpieniu ostatniej miesiączki i przyjmujemy, że od tego momentu kobieta jest już bezpłodna, a jajniki nie wydzielają komórek jajowych. Menopauzie towarzyszą naturalne fizjologiczne objawy, które łatwo zaobserwować już kilka lat przed jej ostatecznym wystąpieniem.

Przyczyną odczuwanych przez kobiety objawów menopauzy jest stopniowe obniżanie stężenia kobiecych hormonów w organizmie. Progesteron odpowiedzialny jest w kobiecym ciele za prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego oraz zachowanie funkcji rozrodczych, a jego obniżone stężenie prowadzi do coraz dłuższych i odbiegających od normy cykli owulacyjnych oraz atrofii pochwy, obniżającej jakość życia seksualnego wielu kobiet. Skutkiem zmian hormonalnych są również powszechnie znane objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca czy bezsenność. Przygotowanie kobiecego ciała do bezpłodności wiąże się ze zmianami w całym organizmie. Uderzenia gorąca będące najbardziej charakterystycznym objawem spowodowane są szybkim wzrostem, a następnie obniżeniem temperatury ciała nawet o kilka stopni Celsjusza. Towarzyszące im zwiększone pocenie, zwłaszcza w nocy, bywa uciążliwe. Kobiety w okresie menopauzy doświadczają też uczucia przemęczenia oraz problemów z koncentracją, co nierzadko przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zmniejszenie stężenia hormonów prowadzi także do zaburzeń pracy serca i bóli stawowych lub kostnych. Poza fizycznymi objawami, menopauzie towarzyszy także psychiczny dyskomfort. Dokuczliwa bezsenność i uczucie rozdrażnienia skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Społeczne postrzeganie menopauzy jako okresu utraty kobiecości może prowadzić także do stanów depresyjnych, co nie powinno być lekceważone.

Najbezpieczniejszymi środkami łagodzącymi objawy menopauzy są leki ziołowe, które zawierają naturalne substancje o działaniu podobnym do kobiecych hormonów płciowych. Najskuteczniejszym z nich jest stosowana od dawna w medycynie ludowej czerwona koniczyna zawarta w produktach Promensil. Może ją bezpiecznie stosować większość kobiet.

TEST czy to już menopauza?

Odpowiedz na 10 prostych pytań, i sprawdź, czy w Twoim organizmie rozpoczęły się zmiany oznaczające menopauzę

Dowiedz się więcej o produktach Promensil®

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem